• 606 946 449 | fax 446850720
  • nereida@pro.onet.pl

Nowe rozporządzenie n/t kas on-line opublikowane !

Nowe rozporządzenie n/t kas on-line opublikowane !

W dn. 30-04-2019r. Ministerstwo Finansów opublikowało od dawna oczekiwane rozporządzenie n/t kas fiskalnych on-line. Wprowadza ono zupełnie nową jakość w zakresie użytkowania kas fiskalnych, ale też nakłada nowe obowiązki na właściciela kasy.

Pełny tekst rozporządzenia został umieszczony w zakładce „Przepisy”. Można przejść do niej bezpośrednio tutaj

UWAGA: rozporządzenie obowiązuje już od 1 maja 2019r.

Nowe homologacje na kasy on-line

Firma Novitus uzyskała homologacje na kolejne typy kas/drukarek fiskalnych. Obecnie są to:

Nano on-line

Sento on-line

Deon on-line

Bono on-line

 

W/w kasy drukarki będą mogły być wprowadzone do obrotu natychmiast po publikacji rozporządzenia n/t kas on-line

Nie pozwól zaszyfrować się jak lotnisko w Bristolu !!!

Infekcja wirusowa zablokowała na 3 dni system informatyczny lotniska w Bristolu. Gdyby port lotniczy korzystał z usługi chmurowej kopii bezpieczeństwa np:

 

http://nereida.com.pl/bezpieczenstwo/

 

system informatyczny można by było uruchomić znacznie szybciej

NSA uchylił interpretację fiskusa – przedsiębiorca może ponownie odliczyć wydatek na zakup kasy fiskalnej

Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że organy skarbowe błędnie odmawiały prawa do ponownego odliczenia wydatku na kasę fiskalną w przypadku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną w jednoosobową spółkę kapitałową.

 

Może ponownie odliczyć wydatek na zakup kasy

cały tekst…

RODO

W związku z wejściem w dniu 2018-05-25 przepisów RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych), najwięksi producenci oprogramowania (m.in. Kamsoft, Comarch, Asseco) wprowadzili własne rozwiązania w swoich produktach. Poniżej prezentujemy link omawiający te zagadnienia w programie jednej z firm:

 

Omówienie RODO

Nadal można wystawiać faktury VAT do paragonów bez numeru NIP nabywcy

Dementując pojawiające się plotki o istniejącym od 2018.01.01 obowiązku nadruku NIP odbiorcy na paragonach: Ministerstwo Finansów zrezygnowało z kontrowersyjnego pomysłu wystawiania faktur VAT wyłącznie do paragonów, na których jest wydrukowany NIP nabywcy i wykreśliło ten pomysł z projektu nowej ustawy o VAT

Więcej tutaj

Fiskus musi udowodnić przedsiębiorcy nadużycie w VAT

 

Bardzo ważny wyrok wydany przez Naczelny Sąd Administracyjny, wyrok który może znacząco zmienić praktykę administracji skarbowej w odniesieniu do kwestii odliczania VAT przez firmy. NSA orzekł, że organy podatkowe mogą odmówić podatnikowi prawa do odliczenia VAT w przypadku nadużycia, ale najpierw fiskus musi to nadużycie udowodnić.

Wyrok  sygn. akt I FSK 352/16 z dnia 2017.12.18.

Więcej informacji tutaj

Kasy fiskalne w 2018 r.

 

Ministerstwo Rozwoju i Finansów w dniu 20.12.2017 opublikowało nowe rozporządzenie w/s zwolnień ze stosowania kas fiskalnych w 2018r.

Nowe rozporządzenie jest w większości powieleniem rozporządzenia z 2016r (które obowiązywało do końca 2017r). Pojawiły się jednak nowe grupy, które utracą zwolnienia.

Pełny tekst rozporządzenia można pobrać tutaj

Podpis elektroniczny

Ze względu na coraz częstsze zapytania klientów o taką usługę (m.in. konieczność wdrożenia JPK od 1 stycznia 2018, również ZSMOPL w aptekach), rozszerzyliśmy ofertę o certyfikowany (kwalifikowany i niekwalifikowany) podpis elektroniczny. Współpracujemy z dynamicznie rozwijającą się i konkurencyjną na rynku firmą EuroCert Sp. z o.o. W ofercie mamy zarówno zestawy jak i same certyfikaty niezbędne do elektronicznego podpisywania dokumentów. Więcej informacji tutaj.

Zapraszamy zarówno nowych klientów jak i klientów korzystających do tej pory z usług innych dostawców podpisów elektronicznych

Kolejny projekt ustawy o VAT

NOWA USTAWA O VAT!